Energoludki wylądują obok świdwińskiego zamku

150x110

Już 7 i 8 maja na Podzamczu w Świdwinie wyląduje kosmiczne miasteczko „Planeta Energii”.  Odwiedziny miasteczka to nagroda, którą wygrała klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie w organizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym.  Wszyscy mieszkańcy Świdwina i okolic będą mogli wyruszyć w podróż do niezwykłego świata energii elektrycznej. Dzięki eksperymentom naukowym i innym atrakcjom najmłodsi dowiedzą się czym jest prąd oraz jak racjonalnie i bezpiecznie z niego korzystać.

Film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”, niecodzienne eksperymenty naukowe prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz multimedialne zabawy edukacyjne to tylko część atrakcji, jakie czekają na gości interaktywnego miasteczka, które na dwa dni wyląduje na Podzamczu w Świdwinie.

- Ubiegłoroczna edycja „Planety Energii” cieszyła się dużym powodzeniem. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku – mówi Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Dzieci, które odwiedzą miasteczko mają szansę poznać tajniki energii elektrycznej podczas nauki i zabawy z Energoludkami oraz naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zapraszamy do wizyty w miasteczku wszystkich mieszkańców Świdwina i okolic – dodaje.

W godzinach porannych miasteczko gościć będzie laureatów konkursu „Planeta Energii” oraz zaproszonych uczniów ze szkół ze Świdwina i okolic. Od godz. 15:00 do 18:00 „Planeta” otwarta będzie dla wszystkich chętnych!

Wizyta miasteczka „Planeta Energii” jest nagrodą główną w drugiej już edycji edukacyjnego konkursu dla nauczycieli i najmłodszych uczniów, który zakończył się 16 marca br. W tegorocznej edycji konkursu „Planeta Energii” organizator – Grupa ENERGA – dostarczył ponad 7 tys. specjalnie przygotowanych materiałów dydaktycznych do szkół w całej Polsce. Dzięki zeszytom metodycznym „ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego” oraz pomysłowości i zaangażowaniu nauczycieli, prawie 14 tys. uczniów uczyło się o energii elektrycznej, bezpieczeństwie i ekologii. Do organizatora spłynęło niemal 200 sprawozdań z całej Polski, na podstawie których wybrano 10 laureatów.

Zwycięzcy ze Świdwina

O zwycięstwie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie zadecydował ogrom aktywności, jakie wychowawczyni – pani Aneta Mrowińska podjęła wraz z dziećmi. Klasa uczestniczyła we wszystkich 6 lekcjach zawartych w materiałach edukacyjnych od ENERGI, a także wielu zajęciach dodatkowych. W ramach „Planety Energii” uczniowie ułożyli wierszyki i przygotowali prace plastyczne oraz odbyli wiele wycieczek edukacyjnych. Dzieci odwiedziły lokalne sklepy ze sprzętem oświetleniowym i elektrycznym, gdzie zapoznały się z asortymentem zwracając uwagę na zróżnicowanie, ekonomiczność i klasę energetyczną produktów m.in. żarówek. Uczniowie zwiedzili też pobliską fabrykę opraw oświetleniowych dla budynków użyteczności publicznej, gdzie poznali proces produkcji energooszczędnych opraw.

Ponadto w ramach akcji została zorganizowana wycieczka do skupu złomu stalowego i surowców wtórnych, podczas której dzieci dowiedziały się o potrzebie segregowania surowców wtórnych i oddawania zużytego sprzętu do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci. Uczniowie zorganizowali także zbiórkę zużytych żarówek. Do akcji zaproszono inne klasy oraz rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też szkolna akcja pod hasłem „Ostrożnie z prądem”, która miała na celu zapoznanie uczniów z zasadami postępowania w przypadku porażenia prądem elektrycznym oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Honorowy patronat nad konkursem „Planeta Energii” objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patroni medialni to Gazeta Edukacja, GaGa, magazyn Cartoon Network, sieciaki.pl, ekologia.pl, miastodzieci.pl, zielonalekcja.pl oraz ekorodzice.pl.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawuje Burmistrz Miasta Świdwin – Jan Owsiak.

***

Grupa ENERGA (www.energa.pl) dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym, ponad 150 wiatrakom i współpracy z lokalnymi producentami energii, ENERGA jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zielona energia to już blisko 15 proc. prądu dostarczanego klientom firmy, a łączna moc źródeł OZE przyłączonych do sieci ENERGI to ponad 1000 MW.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, którego elementem jest projekt ENERGA Edukacja, promujący wśród dzieci i młodzieży bezpieczne i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Szeroki program ENERGA dla Ciebie obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne.